Begotten

Vítám vás v roce 1991. Pohodlně se usaďte na festivalu v San Francisku a uvolněte se. Nacházíte se v době, kdy je zrozen jeden z nejvíce šokujících filmů světa.


Begotten, ve volném překladu „Jednorozený“, je film od muže jménem Elias Merhige, který má na svědomí i celkem známý film – Shadow of the vampire. Ale ten nebyl ani zdaleka tak šokující, jako Begotten.

I přes to, jakou „kvalitou“ se Begotten „pyšní“, se mu dostalo celkem pozitivní kritiky.

Jedna ze zajímavostí na tomto filmu je ten fakt, že je natočen jen v černobílé barvě, ale ve vysokém kontrastu, takže neuvidíte ani šedou barvu. Jen černou a bílou. V podstatě to vypadá jako filmová verze Roschachova testu.

Je zajímavé, že vytvořit jednu minutu filmu (Celý záznam má 72 minut) trvá 8 až 10 hodin, kdy se snímky opticky upravují. Upravování natočeného materiálu trvalo tedy nějak okolo 8 měsíců. Samotné natáčení trvalo 3 a půl roku (od roku 1984) a muselo se kvůli tomu jezdit do několika různých lokací.

Další unikátností na tomto snímku je to, že v něm není žádné doprovodné slovo. Žádné dialogy, žádné popisy, kromě textu na začátku a na konci je film téměř hluchý. V pozadí se jen objevuje tikání hodin, zvuky cvrčků a jiných zvuků, které se ani nedají identifikovat.

Ale kvůli tomu tu přece nejsme, že?

Hlavní je to, co ve filmu děje.

(A teď by mohli lidé, kteří mají slabší žaludky, radši přestat číst. A už vůbec si nepouštěli film)

Abych to řekla jemně… je to v podstatě předělaná verze knihy Genesis – filmová verze o stvoření světa.

V první scéně můžete spatřit tuto bytost, kterou jste určitě mohli vidět na internetu mezi „creepy gify“. Spousta lidí to vidělo, ale nikdo nepátral po původu, který je mnohem bizarnější, než si dokážete představit.

To, co vidíte na obrázku je v podstatě krvácející Bůh. Vypadá to, že je připoutaný k čemukoliv, na čem momentálně sedí. Je oděn v klasickém bílém rouchu a z jeho pohybů se zdá, že se chce osvobodit.

Ani se nestačíme vzpamatovat a Bůh vyndavá ostří, kterým se bodá do břicha a vyhazuje z něj vnitřnosti.

Bůh je mrtvý.

Do záběru najednou vstoupí žena v masce.Vyleze zpod Bohova bílého roucha a prohlíží si ho. Tato žena.. inteligentnějším lidem dojde, že není jen tak ledajaká. Je to Matička Země, pokud si libujete v řeckých bájích, Gaia.

To.. co se děje potom, nebudu barvitě popisovat, důležité je, že se díky tomu zrodí takzvaný „Syn země“. A pokud jste si mysleli, že to, co se zatím dělo, bylo odporné, pořádně se na to, co přijde po porodu, připravte.

Uhádli jste, má to znázorňovat pupeční šňůru~

Nebudu vám přeříkávat celý film. Jen jsem vás s ním chtěla seznámit a ukázat, že ať už je Bee Movie jakkoliv bizarní, na tento film to nemá.

Když jsem Begotten poprvé viděla, well… Zezačátku jsem si myslela, že to bude jeden z těch nepovedených „hororových“ uměleckých projektů. Lidé se totiž dají snadno strhnout tím, když například najdou shitty video, do kterého „umělec“ dá strašidelné klipy (a když je líný, tak třeba i jen gif) třeba posedlých panenek, klanů a kostlivců, houpajících se na křesle. Označí to jako děsivé jen proto, že se to jmenuje nějakým mystickým názvem nebo to třeba najdou na Dark webu. Buďme k sobě upřímní, je tohle děsivé?

Jen proto, že to má nálepku „Z deep webu“, to neznamená, že z toho musíte být posraní.

Ale Begotten… je prostě něco jiného. Ukazuje vám prostě „syrové“ ukázky lidsky přirozené zvrhlosti. Sám režisér přiznal, že se k natáčení inspiroval NDE – near death experience. Když mu bylo 19, zažil bouračku a dost ho to poznamenalo.

V životě se mi u žádného filmu neudělalo špatně. Až u tohoto. Nevím proč, ale ta scéna, kdy si Bůh vyndavá vnitřnosti a odhazuje je na podlahu pod sebou… Neudělalo se mi špatně z toho, co vyhazuje nebo jak to vypadá, ale ty zvuky. Ty ZASRANÉ zvuky.

Nechci vám krást iluze, ale přesně takhle to zní, když se člověku poškodí orgány. Vycházejí z nich ty plyny, sami jste určitě někdy slyšeli, jak se vám podobné zvuky ozývají z vašich útrob. Udělalo se mi z toho seriózně nevolno, musela jsem na chvilku vypnout zvuk, abych se zase dala trochu dohromady.

Za mě excelentní práce. Dokážu ocenit něco, co dokáže člověka rozhodit i takovým detailem.

A co vy? Jak jste se cítili při sledování Begotten?

“I only managed to watch 12 minutes of Begotten because I could hardly make anything out”

“I can’t bring myself to watch the movie Begotten. I was all excited about it, but after seeing the character God Killing Himself, I got too scared. Something about him is really scares for some reason. I’m a little embarrassed because I haven’t been...

“I can usually watch anything. If someone tells me about some good movies, I’ll go on Amazon order them and have a horror movie marathon the next weekend. I found a copy of Begotten and for some reason I’m terrified as shit to watch it. That’s...

5 komentářů: „Begotten

  1. Len tak pre zaujímavosť, v minulosti (a podľa mňa aj určite aj teraz len sa o tom mlčí) používali mnohé tajné služby dlhodobé monotóne zvuky pred vypočúvaním. Predstavte si že ste 24 hodín sami v cele a počúvate dookola ten istý hnusný zvuk alebo hlasnú hudbu. Keď budete trochu pátrať určite nájdete nejaký článok na toto téma. A myslím že zvuky tohto filmu by pred výsluchom boli mimoriadne účinné.

    To se mi líbí

  2. Twl já, zkouknu každej shit, vygooglovala jsem si skoro každou věc, co jsi dala do blogu. Tohle. Tahle. Věc. Čtu si, projíždím si článek a uvidím první gif z ,,tohodle“? Omfg. Asi dvě hoďky jsem se z toho gifu třásla. Dneska nespím…..

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s