Cicada 3301

5. ledna 2012 se na internetu objevila jedna z nejznámějších a nejtajemnějších hádanek, kterou kdy internetová komunita spatřila. Před zraky zvědavých lidí, brouzdajících po 4chanu, se objevila tato zpráva.

Zdravíme. Hledáme vysoce inteligentní jedince. 
K tomu, abychom je našli, jsme se rozhodli vymyslet test.

V tomto obrázku je schována zpráva.

Najděte ji a ona vás navede na cestu, 
díky které nás najdete. 
Těšíme se na to, až se setkáme s hrstkou těch, co to dotáhnou až do konce.

Hodně štěstí

3301

Hned pod tímto textem byl obrázek cikády, ve které měla být údajná tajná zpráva zašifrovaná.

Od 2012 pokračovala skupina tři roky pod označením Cicada 3301 ve vydávání obrovského množství těchto hádanek, které na vyluštění vyžadovaly dobré kryptografické znalosti, ale stále si zachovala reputaci a anonymitu, pod kterou shání nové rekruty.

Jistý obrázek cikády obsahoval prvky z Caesarovy šifry, což je i celkem standardní druh kódování (všechna písmena zprávy jsou během šifrování zaměněna za písmeno, které se abecedně nachází o pevně určený počet míst dále – počet je pevně dán). Bohužel zbytek už byl jen pro opravdové mozkovny.

Různé kousky skládačky měly různé obtížnosti, veliká část z nich vedl na Deep Web a někdy bylo důležitou součástí úkolu i cestování na určenou lokaci jen pro to, aby se našla další šifra potřebná k pokračování. Některé hádanky zahrnovaly i reference na pop kulturu, literaturu ale i jiná témata, která se nevztahovala k počítačům a kódování.

Lidé říkají, že rozluštit záhadu okolo Cicada 3301 je nemožné. Nemají pravdu. Několika jedincům se to podařilo a obdrželi e-maily od jisté organizace. Nikdo ale neví, jestli je doopravdy najali, nebo to byla jen hra. Soudě podle „skládačky“ je možné, že je to jen kyber skupina podobná Anonymous.

A samozřejmě se objevily i spekulace o tom, že za tím vším byla CIA, MI6 nebo podobná organizace, která se tímto šikovným způsobem snažila sehnat dobré kryptografy, stenografy a počítačové experty. Údajně se to podařilo jen deseti lidem z celé planety, ale ti poté záhadně zmizeli z povrchu zemského.

Lidé se stále snažili i po takové době hádanku rozluštit, ale když už se na vysněné místo dostali, objevili tam jen vzkaz.

„Chceme jen ty nejlepší. Ne jejich následovníky.“

Přišli příliš pozdě.

tumblr_nf1mg95cda1t1svxvo1_500

9 komentářů: „Cicada 3301

    1. Jak si mám být jistý že nechtějí například díky pomocí nejlepších lidí Zemi ovládnout,ale já věřím že konají správnou věc která je však přísně utajena před zraky civilistů

      Ps. Dá se ještě mezi tyto rekruty nějak dostat?

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s