Kryptidi mezi námi (1)

Tak jo lidičky, vítejte u nové série, kde bych se moc ráda zaměřila na kryptidy z celého světa, známé i neznámé, ale hlavně na ty zajímavé, protože nikdo nechce slyšet o dalších údajných sourozencích Big foota, ke kterým máme jednu fotku černé skvrny mezi stromy, vycvaklou kamerou za 3 dolary.

(A nechybí ani udělat velký červený kruh, kdybychom to náhodou nepostřehli)

Související obrázek

Kryptozoologie zasahuje do všeho. Do historie, do mytologie, pohádek i vesnických povídaček. Chtěla bych ze všech těchto zdrojů vytáhnout na každý článek 4 zajímavé jedince a hezky vám je představit.

A ne, nepůjde výjimečně o článek, který má být děsivý, fun part na kryptozoologii je to, že zde najdete i naprosté kraviny, kterým bohužel někteří slaboduší jedinci stále věří. Ale co, užijeme si na jejich účet nějakou srandu!

Tady máte našeho prvního kryptida:


Tatzelwurm

Výsledek obrázku pro tatzelwurm

Chtěla bych vám ukázat kryptida, kterého znám už od dětství, mého milovaného Tatzelwurma. Pokud mi paměť slouží dobře, měla jsem tu čest se o něm dozvědět dříve než o Yettim, Chupakabře nebo Mothmanovi.

Je nepsaným pravidlem, že každý člověk, který je udělaný do kryptozoologie alespoň jednou četl časopis Enigma. Ne-e, přestaňte kroutit hlavou, určitě jste našli výtisk v tom košíku, co máte na záchodě na časopisy, když si zapomenete mobil, nebo jste do toho hodili očko, když jste čekali ve frontě v Penny.

Enigma byla celkem velký deal v době, kdy mi bylo tak 11/12, strachy se mi vždycky sevřely půlky, když jsem četla o tom, jak Ilumináti postavili pyramidy, aby zakryli svoje ústředny a mohli pitvat mimozemšťany..

Jo, neříkám, že je ten časopis nějaký důvěryhodný zdroj informací (jaký časopis dneska ale je, že ano? Koukám se na tebe, Blesku pro ženy), ale je to celkem fajn čtení, když se nudíte a chcete si přečíst asi 548tý příběh o duchovi nějaké ženy z Ostravy.

Dear god

No to jsem trochu odbočila.. zkrátka jsem v hromadě odpadků našla něco zajímavého a tím byla fotky dlouhé kostry podobající se hadovi, ale vpředu měla drápy a lebku podobající se nějaké šelmě. Pro mé jedenáctileté já to byla vskutku pozoruhodná věc a tak jsem se chtěla dozvědět víc..

Výsledek obrázku pro prackatý červ

Tatzelwurm jakožto legenda, pochází z Rakouska, konkrétně z vesničky Unken, kde se údajně stalo první setkání téhle mýtické bytosti s člověkem. V roce 1799 byl muž jménem Hans Fusch napaden dvojicí Tatzelwurmů, zatímco sbíral za vesničkou lesní plody a nepřežil to. Údajně ale neskonal na zranění, ale na trauma, které mu setkání uštědřilo.

(Na místě, kde zemřel, si nyní pyšně hnízdí tato socha Tatzelwurma)

Tato událost otřásla nejenom celou vesnicí, ale také celým okolím Alp. Mezi horami se začalo šuškat o podivném zvířeti s hlavou šelmy a tělem hada, které na potkání zabíjelo jak dobytek, tak i lidi..

U tohoto kryptida je samozřejmě pár verzí o tom, jak doopravdy vypadá, a mě osobně se nejvíce líbí tato verze, ve které je také vidět, že legenda o Tatzelwurmovi pravděpodobně vyšla ze setkání s horskou pumou.

Související obrázek

Je zda také verze, která se více přiklání k ještěrčí podobě..

(Chtěla bych sem jen přidat jednu fakt drsnou verzi, která nevychází sice z legend, ale z internetu, a je fakt mega)

Obrázek od 2blind2draw

Oh, a abych nezapomněla na nejlepší verzi, straight from Wikipedia:

Bez názvu

Představte si, že by jste byli zabiti šiškou. Brečím.

Je to vskutku magnificentní tvor.


Springheeled Jack

springheeledjack

Nesmějte se, z tohohle týpka měla bobky v 19. století celá Velká Británie.

I když se nejedná o klasického kryptida, má za sebou bohatou historii plnou teorií, hrůzy a svědectví o tom, že v Liverpoolu opravdu žil přívrženec Ďábla.

Na začátku 19. století se lidé začali bát přízračného muže, který je údajně stalkoval až domů a přepadal osamělé chodce. Stal se něčím jako legendárním předskokanem na Jacka Rozparovače (see that pun?), který se na scéně objevil až okolo roku 1888.

Lidé se v jeho podobně hodně rozcházeli, ale všichni se shodli na tom, že má z nějakého záhadného důvodu na nohou péra, která mu umožňují přeskakovat zdi, někdy dokonce i domy.

Někteří ho popisují jako muže v obleku gentlemana, vysokého a úhledného, což není žádné překvapení, takhle v Liverpoolu vypadal každý druhý muž, pokud tedy někde na ulici neumíral na choleru lmao.

Kromě pér na nohou měl údajně také drápy na rukou na šplhání, dlouhý černý plášť, přilbu a oilskin, což byl neopren 19. století.  Když se na něj podíváte, tak zjistíte, že to byl vlastně Batman viktoriánské Anglie.

Výsledek obrázku pro джек пружинки на пятках
Kšá zmrdi, tenhle hrob jsem vykrádal já

Ale aby to nebyl jen týpek hustou přilbou, obyvatelé Liverpoolu mu přivlastnili ještě schopnost plivat oheň, ďábelský výraz a oči jako žhnoucí uhlíky. Tenkrát velmi nábožensky založená Anglie byla šokována tím, že by se mezi nimi pohybovalo ztělesnění Ďábla, proto se z něj stal takový strašák.

Ale víte co? Je hezký, že si tenkrát lidé vymysleli něco takového jako Jacka, dneska slyšíte jen o údajných bigfootech, vyvržených obřích sépiích a mořských pannách, ze kterých se vyklube opice sešitá s rybou. Tenkrát měli originalitu, nestačil jim jen noční stalker, ale rovnou ho navlekli do neoprenu a řekli mu, že vylezl z pekla s péry na nohou.

Žeru ho.

Taky jsem se podívala do hloubky Googlu a existuje také česká verze Springheeled Jacka, jeho jméno je Pérák a údajně je to fiktivní válečný hrdina z 2. světové a podobně jako Jack měl péra na nohou, kterými jednou přeskočil celé vltavské údolí.

Jako základna mu sloužil Libeňský plynojem, ale vyskytoval se i  v Praze, Drahelčicích na Kladensku, na kopcích nad Železným Brodem a na Pardubicku.

Jo a prej je jeho největší superschopností „vědomí Čechů, že existuje nepolapitelný superhrdina (první a asi poslední český superman) na jejich straně bojující proti Němcům.“

Jinými slovy je to Kapitán Československo.

Samozřejmě je o něm udělaný i komiks a všechno. Marvel by se měl jít zahrabat.

Výsledek obrázku pro pérák


Olgoi Chorchoi

Vzpomínám si, že kdysi dávno mi babička vyprávěla o mém strejdovi, který je sám o sobě mýtická bytost, která se zde zjevuje jen na Vánoce, zajímavou historku o tom, jak ho v jeho 20ti letech oslovil jistý český dobrodruh. Chtěl ho vzít na nějakou výpravu do Mongolska, ale strejda ho odmítl. Prej ho babička skopala do kuličky, když zjistila, o co přišel.

Záhadolog (kterého jsem si dokonce vygooglila a našla od něj tenhle článek) měl namířeno do Mongolska konkrétně k poušti Gobi za účelem vystopovat Olgoie Chorchoie, který byl v té době celkem diskutovaným kryptidem.

A cože je zač?

Lidé, kteří se s ním údajně setkali, ho popisují jako obrovského červa, přerostlou žížalu, nebo dokonce jako gigantické střevo plné krve… yeah, v Asii vždycky byli specialisti na divné nechutné věci. Zvlášť ty chapadlovitého tvaru, ahem ahem..

Výsledek obrázku pro olgoj chorchoj
Vygooglete si „prolapse“ a uvidíte to samé lmao

Jeho velikost se tradičně uvádí od 0,5 do 1,5 metru, ale najdou se i takoví odborníci, co údajně viděli nejméně 10ti metrový úlovek.

Mongolové mají ke stvoření, které pojmenovali Allghoi Khorkhoi zvláštní vztah, samozřejmě se ho štítí a bojí, ale na druhou stranu z něj mají respekt a bojí se vyslovit jeho jméno. Podle nich se nejedná o jen nějaké zvíře, věří v to, že je to nadpřirozená bytost a dokáže plivat kyselinu do dálky 6 metrů, která dokáže rozleptat celého psa, někdy dokonce i člověka.

Jeden muž, který se s ním údajně setkal, ho našel ležet v chatce a zpanikařil, takže na něj hodil ocelový kotlík na čaj a pomocí toho ho dostal mimo obydlí, ale mezitím kotlík zvláštně zežloutnul a začal vykazovat známky naleptání kyselinou. Z toho taky vyplula teorie o tom, že chorchoje přitahuje žlutá barva…

Ta část s plivání jedu a velikostí 10 metrů mi přijde jako už jen přehnané pozlátko, posazené na vrchu téhle asijské legendy, ale jinak? Přijde mi jeho existence celkem logická.

Dodneška se objevují živoucí fosilie zvířat, která věda považovala za dávno vymřelé. Olgoi chorchoj nemusí být výjimkou, přece jenom, před 354 miliony let, v době karbonu, se po zemi procházeli pavouci velcí jako vaše hlava, metrové vážky, nebo stonožky velké jako auto. Myslím si, že 1,5 metrů veliký červ není ještě takový extrém.

Výsledek obrázku pro arthropleura

Navíc, viděli jste někdy ty žížaly z Jižní Ameriky?

Tenhle kus měl údajně přes 150 centimetrů a vážil půl kila. Jo, sice neplive kyselinu, nebrázdí písečné duny a nežere lidi, ale stejně.

Neříkejte mi, že něco takového nemůžete najít v Asii.

Výsledek obrázku pro giant earthworm

 


Squonk

Squonk by Carliihde
Obrázek od Carliihde

Oh yes

Hele asi budu fakt říkat u každého kryptida, jak je můj oblíbený, ale tenhle bude v mé top trojce, na 100%.

A co je na tomhle rozkošném zvířátku zajímavého? Co o něm víme?

Well, o prvních příbězích o Squonkovi se lidstvo doslechlo ze severní Pensylvánie okolo 19. století, konkrétně z knihy Fearsome Critters of the Lumberwoods, With a Few Desert and Mountain Beasts (Ano, to celé je název knihy).

Výsledek obrázku pro Fearsome Critters of the Lumberwoods, With a Few Desert and Mountain Beasts.

Odborný název tohoto tvorečka zní Lacrimacorpus dissolvens, což vychází z latinských výrazů pro „slza“, „tělo“ a „rozpustit“. Hned vám řeknu proč.

Legendy popisují Squonka jako malé zakulacené zvíře podobající se selátku. Ale na rozdíl od růžových prasátek má celé tělo poseté ošklivými bradavicemi a vředy, plus má kůži tak vytahanou a plnou vrásek, že to vypadá, jako by špatně pasovala.

Tenhle ubohý pytel staré želatiny se tak stydí za svůj vzhled, že celé dny tráví pláčem ve svém lesním úkrytu. Přísahám, tohle jsem už někde viděla..

Jeden z příběhů o setkání se Squonkem, vypráví o tom, jak je tahle vymírající rasa lovena. Z nějakého záhadného důvodu se jejich ošklivá kůže velice cení a tak po nich lovci z celého okolí lační. Údajně nejjednodušším způsobem, jak ho chytit, je jít do lesa za úplňku a následovat v jeho svitu lesknoucí se cestičku ze slz, kterou za sebou Squonk zanechává.

Setkání se Squonkem popisují hlavně dřevorubci a malé děti, takže se postupem času stává spíše pohádkovou bytostí, než záhadným kryptidem.

Roku 1900 ale jednoho Squonka chytil lovec jménem JP Wentling, když zaslechl během sledování slzavé cesty u Mont Alto pláč a sténání. Wentling začal zvíře imitovat a nakonec ho chytil do pytle, který si pyšně nesl domů. Cestou si ale všiml, že začínal být pytel lehčí a lehčí, takže se podíval dovnitř. Po Squonkovi zbyla jen kaluž slz a bublinek.

Výsledek obrázku pro squonk creature

Udělala jsem nějaký ten research a došla k názoru, že Squonk může být jen divoké prase, které bylo napadeno nemocí jménem fibropapapilomatóza. Sice se vyskytuje především u skotu, ale divoká prasata nejsou výjimkou. Tohle infekční onemocnění vytváří zvířeti na povrchu těla, hlavně hlavy, malé či větší nádory, které ke konci mohou i způsobit u zvířete slepotu, ale obecně mohou zasahovat i do dýchacího ústrojí, nebo ovlivnit způsob, jakým se zvíře stravuje nebo pohybuje.

Vidíte ty podobnosti?

Související obrázek

Na tohle pozoruhodné stvoření jsem narazila čirou náhodou z jednoho postu na Tumblru a musím říct… tohle vlastně ani není kryptid, tohle jsem prostě jen já v pondělí ráno.

(Self made meme, wow Jackie, you did it)


Doufám, že se vám bude tahle série líbit, mě osobně psaní tohohle článku moc bavilo, i když popravdě nemám moc materiálu na zpracování, protože na rozdíl od známých kryptidů jako Yetti, se o tyhle týpky nikdo moc nezajímá, tak doufám, že vám to bude stačit ❤

Budu ráda za každý komentář! Klidně mi doporučte i další kryptidy, o kterých by jste se chtěli něco dozvědět ^-^

11 komentářů: „Kryptidi mezi námi (1)

 1. Toto bola pecka, Kapitán Československo a komentár k tomu obrázku ma odpálil XDDD Niečo konečne rozjasnilo môj smutný večer pred prvým dňom školy 😀 Díky!

  To se mi líbí

 2. Výbornej článek jako vždy. Hned co mě napadlo u toho springfeeta nebo jak se jmenuje byl český Pérák (to by měla bejt moje next přezdívka, hihi) takže jsme rád že jsi ho zahrnula 😀 na tuhle sérii se těším, hlavně proto že mi možná poskytne inspiraci k tomu, se konečně vrátit k mé povídce na pokračování která se měla kryptozoologii také úzce věnovat.

  To se mi líbí

 3. Musím uznať že Tatzelwurma som tak trochu čakal no Spring-heeled jack ma naozaj prekvapil. Skôr mestská legenda než kriptid no každopádne som rád že sa mu dostalo priestoru ako aj jeho napojenie na Péráka. Vtipné je že ja som vo svojej maľbe Péráka z minulého roka taktiež spomenul Jacka a bol som prekvapený ako je málo známy 😉 (ak sa chceš pozrieť: https://www.deviantart.com/alerazz501/art/Prazsky-Perak-Spring-Man-of-Prague-713243219 ) Skvelý článok a už som zvedavý na pokračovanie, uvidíme kto alebo čo sa do neho dostane 😀

  To se mi líbí

 4. Tak to je super článok, zohnať toľko informácií. 😮 Strašne sa teším na ďaľší. ^^ Ja síce kryptidi príliš nepoznám, ale každopádne je to dosť zaujímavé a niekedy mi nabehla husia koža, napríklad pri pohľade na fotku so zvieraťom, ktoré malo tie nádory.

  To se mi líbí

 5. Parádní článek! Jestli hledáš další inspiraci, najdi si něco o Motýlím muži (Mothman). Pamatuju si, že kdysi dávno jsem o něm někde četl, že se zjevuje dokonce i u nás na D1 (u Devíti křížů – to místo, kde se „záhadně“ stávají nehody – o tom místě by se taky daly napsat romány 🙂 ). V Americe 60. a 70. let to byl podobnej fenomén jako dneska Slenderman

  To se mi líbí

 6. Super článek, jsem ráda, že jsi se rozhodla zpracovat právě tohle téma. Kdyby jsi někdy mohla zkusit napsat třeba něco o bestii z Gevaudanu, nebo o ghoulech (protože jsem prolezla tunu internetových stránek ale informací jsem moc nenašla) byla bych ti vděčná

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s