Kritika Creepypast: Clockwork

Po dvou týdnech další Kritika Creepypast! Ptala jsem se vás, jakou Creepypastu bych měla reviewnout tentokrát a spousta z vás si vyžádala Clockwork, což je naprosto pochopitelné. Pokud je Jeff the Killer králem špatných Creepypast, Clock by seděla na trůnu hned vedle něj.

Your time is up není většinou to první, co byste si vybavili, když se řekne Creepypasta, ale i tak je to celkem dobře známá kravina, která se proslavila především kvůli dvou věcem:

 • Je shippována s Ticci Tobym

 • Je fakt, FAKT špatně napsaná

Výsledek obrázku pro clockwork creepypasta ticci work

Podobně jako Jane the Killer se svezla na vlně nových postav, které měly už svou zažitou předlohu: šikanovaný nebo týraný teenager, většinou introvert, si jednoho dne uvědomí, že mu z toho všeho ruplo v kouli. Klasicky popadne nůž, sekyru nebo plamenomet a vyrazí do ulic zabíjet. Však už to znáte.

Clockwork jsem nečetla od té doby, co jsem ji tenkrát v roce 2014/15 přeložila a popravdě jsem dělala moc dobře. Tenkrát mi jako malému kidovi všechno okolo Creepypasty, hororu a krvavých sraček přišlo extrémně cool a tak mi Clockwork přišla jako boží příběh, který má samozřejmě také hloubku.

Včera jsem si to ale přečetla znova a zjistila, že je to hluboký asi tak jako kaluž, která se nám před barákem udělala poté, co se nám tady svalil bezdomovec do bláta.

Příběh sem samozřejmě opět přidám pro případ, že ho někdo z vás ještě nečetl:

Anglická verze / Český překlad

Chci vás jen upozornit: tenhle příběh byl tak špatný, že ho sundali z oficiální Creepypasta Wiki a je teď na Trollpastě 😀

Jinak taky ještě chci říct to, že originální autor Clockwork, Soffbois, její story taky smazal. Alespoň co tedy vím. Takže se zde mohou objevit ještě jiné verze Clockwork.

The Club Can't Even Handle Us Right Now by Soffbois
Fanart od originálního autora Clockwork – Soffbois

Začnu tím dobrým. Nebojte se, moc toho není.

Clockwork well.. má dobrý design. Chápu, že se může líbit. Přece jenom vypadá kinda badass, není to jedna z těch přeplácaných creepy holek, u kterých máte miliardy různých barev, dvoubarevné oči, podvazky a podobné kraviny.

Její vzhled je simple ale ikonický. Líbí se mi. Vážně. Když si odmyslím naprosto nesmyslný čin jako výměnu oka za hodinky, přijde mi děsně cool.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

 

Pozitivní věc je také to, že Clockwork nevytvořil nějaký po gore lačnící čurák. I když to podle toho, co v příběhu najdete, vůbec tak nevypadá.

Prohlédla jsem Soffbois deviantart a vypadá jako velmi milý člověk, který je well.. očividně furrík. Ale kreslí moc hezky, především svoje OCčko a obecně pejsky. A musím říct, nikdy byste do tohohle člověka netipli, že stvořil něco jako Clockwork.

Tye -CLOSED AUCTION- by Soffbois
Ukázka z galerie Soffbois

Lidé dělají chyby, učí se z nich a tento člověk se očividně poučil, na svůj výtvor zapomněl. Já taky dříve psala nehorázné sračky viz tento článek a proto dokážu odpustit ten fakt, že je Clockowork vskutku příšerně sepsaná.

Ale nejsme tady, abychom se mazlili, že ano?

Oh boy, oh boy, kde začneme?

Asi úplně na začátku.

Příběh začíná u scény, kdy se malá Natalie krčí v pokoji a křečovitě se drží své plyšové žirafy, zatímco poslouchá, jak se v pokoji vedle hádají její rodiče. Je to smutný výjev, o tom žádná. Ale asi jsem už asi otupělá z toho, jak vidím naprosto u každé creepypasty, jak začíná buď

 • Rodinnými trablemi

 • Znásilněním

 • Šikanou

 • Postava je opuštěná nepochopená duše

Výsledek obrázku pro emo cringe tumblr

Je to už ohraná deska, vážně. Jestli budu pokračovat v téhle sérii, jakože ano, tak sami uvidíte, že tahle „šablona“ na vytváření creepypast se uplatňuje v drtivé většině. Jeff the Killer, Clockwork, Ticci Toby, Sally, Bloody Painter, Zero, Judge Angels a mohla bych pokračovat dál a dál.. Ale o tom později.

Klasicky dojde na to, že za Natálií dojde otec, který jí zmlátí za to, že kreslila po zdi. Myslím si, že byl tak trochu kus kokota, který jí praštil do krku, což mohlo tak malému děcku vážně ublížit. Fakt magor.

Tahle událost vám má navodit ten pocit, že vám bude logicky Natálie líto. Ale autorovi to zřejmě nestačilo, potřeboval nějakou jistotu, že bude dostatečně v píči na to, aby začala v pozdější části příběhu zabíjet.

A tak pošle jejího 14ti letého bratra, aby ji znásilnil.

Takže wait wait.. proškrtáme si to.

 • OdvezouRodinný trable ✔️
 • Znásilnění
 • Šikana
 • Postava je opuštěná nepochopená duše

Natalie jde další den do školy a nejvíce logická věc, která jí napadne, je jít to říct holkám, které působí jako učebnicové případy pipin, které v sobě neudrží tajemství ani tři sekundy.

Hádejte co se stane ( ͡° ͜ʖ ͡°)

sss

Řeknu vám jednu věc. Znásilnění je vážná věc, je to ožehavé téma a pokud nejsou lidé okolo vás nějací misogynní čuráci, co podporují Trumpa, tak vás nebudou šikanovat za to, že vás váš vlastní bratr znásilnil. Nebudou vám posílat výhružné věci na facebook a nebudou po vás při obědě házet jídlo. A navíc DOPRDELE, Natálii je 9 let, stejně jako jejich vrstevníkům. Oni pomalu ani neví, co je to kondom a budou takhle reagovat na znásilnění?

A co jí to vlastně napadlo, jít za holkami, ke kterým má jediný vztah takový, že se párkrát viděly na chodbě?

„Čus holky, víte nikdy jsme spolu nemluvily a ani jsme se nezdravily, ale přijde mi jako logická věc jít za vámi a říct vám o tom, že mě znásilnil můj vlastní bratr. Jít s tím za mámou? Nebo školním psychologem? Za kýmkoliv jiným? Blbost, kde bych jinak získala své tragické backstory?“

Můžeme si tedy odškrtnout ze seznamu i šikanu a Clockwork bude brzy připravená na to, aby jí jeblo a ona se vydala vraždit. Ale to by byl ten příběh příliš krátký, chce to..  navodit nějaké téma.

Z nějakého důvodu má Natalie obsesi s časem a furt se omílá věta „Your time is up“, „Tvůj čas vypršel“. A ne že by se to použilo v nějakém hlubokém, emotivním momentu, za co Clockwork máte, za kvalitní creepypastu?

Použije to její učitelka angličtiny, když jí nedonese úkol.

Clockwork by Zlata666
Fanart od Zlata666

Mimo jiné musíte pochopit, že Natalie je nepochopená umělecká duše, která potřebuje projevit své psychopatické prvky jak jinak, než ve svých kresbách. Už předtím jsme nahlédli do hloubi její duše a MUSELO nám přece dojít, že s ní není něco v pořádku, když v devíti letech sleduje horory. (Bože doufám, že to čtete v sarkastickém tónu hlasu)

Cituji:

„Dávali nějaký horor, ale Natalii to neznepokojovalo. Pro ni to byl nějaký zvláštní druh oddechu. Dívala se na to už od raného věku.“

Natalie je totiž jeden z těch edgy typů, co si při hodině kreslí gore, masakry, mrtvoly a podobné hovadiny, které jsou údajně pro ní „normální“.

Tahle její naprosto nepodložená obsese se přirozeně rozroste do takového měřítka, že se ho už ani nesnaží před světem skrývat. To je samozřejmě děsivé pro každého normálního člověka, a jestli říkáte, že ne, tak jste pravděpodobně jeden z těch lidí, co mají v biu na Instagramu „Cute but creepy🔪🖤“ nebo „I am psycho 💀“.

Za Natalií přijde její boyfriend Chris, (Překvapuje mě, že má vůbec taková holka kluka) který jí sdělí, že s ní už nechce být, protože ho znepokojuje, jak si furt kreslí krvavé věci, jak mu nic neříká a je sebedestruktivní, a že mu nikdy neřekla, proč taková vůbec je.

 • Rodinný trable ✔️
 • Znásilnění ✔️
 • Šikana ✔️
 • Postava je opuštěná nepochopená duše✔️

Autor příběhu se nám snaží nejspíše navodit ten pocit, že je Chris strašný zmetek, který nechal hrdinku příběhu v nesnázích, ale pravdou je, že udělal smysluplnou a logickou věc. Je jedna věc, když chodíte s člověkem, který má mentální poruchu a snaží se na ní pracovat, nebo se vám alespoň sdělí s tím, co se mu děje. Pokud nejste bezcitní idioti, snažíte se mu pomoct a to povede k tomu, že se nemocný člověk bude zlepšovat.

Není to samozřejmě hned, uzdravení trvá roky, ale když se oba dva snaží, jde to. Natalie Chrisovi ale nic neřekla, jen pokračovala v tomhle podivném a děsivém chování a tak se mu nemůžeme divit, že se radši od takového typu člověka vzdálí.

Nikdo nechce žít s psycho člověkem, který si libuje v něčem takovém, jako v krvavých sračkách a sám si jen buduje cestu k tomu, aby se brzy začal s takovými vraždícími magory ztotožňovat. Nikdy nevíte, kdy mu rupne v bedně. Na což samozřejmě v příběhu Clockwork dojde.

Natalie se z rozchodu zhroutí. Pochopitelně. Zažila jsem rozchod a spousta holek okolo mě taky. Většinou se prázdné srdíčko brzy naplní zmrzlinou, alkoholem nebo tučným jídlem, v hlavě je prázdno nebo naopak příliš plno a nějaký čas si musíte přetrpět to, že se srdce hojí. Ale přejde to. Po nějaké době to vždycky přejde.

Natalii ale napadne naprosto revoluční způsob, jak se vypořádat s rozchodem. Zmrzlina, vodopády slz a smutné romantické filmy? Zapomeňte na to, dnes si holky sešívají pusu!

Máma jí ale při tomhle emařském koníčku načape a pošle ji za cvokařkou, konečně první rozumná věc, kterou její matka udělala. Asi tedy až o 7 let později, ale co čekáte od matek creepypasta postav, right?

Natalie je momentálně ta drsná holka, takže je na psychiatričku drzá a myslí si, že je strašně chytrá. Chudák doktorka se jí fakt snaží pomoct a snaží se z ní vytáhnout, co se s ní děje, tak se jí obyčejně mile zeptá, ale Natalie je přece vždycky o tři kroky napřed a je hustá oprsklá teenagerka, tak se jí zeptá, proč když je tak chytrá, to už neví.

To je tak kurevsky retardovaný, představte si, že přijdete k zubařovi, který se vás zeptá, co vás bolí a vy budete očekávat, že on to nějak telepaticky zjistí, nebo bude vrtat vaše zuby tak dlouho, dokud nevyvrtá ten správný.

Nějak to dojde k tomu, že to chudák doktorka Deborah nevydrží a pošle Natalii za rodiči. A co se stane dál? Nah, nezačnou se o ni starat, nezkusí si s ní popovídat jako normální lidé.

Odvezou jí do nějakého ústavu za magorem, který na ní zkusí údajně nový lék, který jí má z tohohle stavu dostat. Yeah, to je logický. Každý normální rodič by podepsal povolení na to, aby jejich dítě mohlo být připoutáno k posteli a krmeno léky.

A do prdele, určitě se psychický stav léčí tím, že do vás napíchají nějaké injekce plné sraček, na co terapie a promluvy se vzdělanými doktory, když se můžete nechat předhodit šílencům na pokusy.

„Musím ti lék dávat po jednotlivých dávkách, jinak ti to zničí mentalitu.“ Je vidět, že autor nemá ani ponětí o tom, jak pracovat s psychickými poruchami, neexistuje lék, který by tohle dělal, pokud tedy nepočítáte LSD nebo pervitin.

Ale tohle všechno je ještě v pohodě, Natalie to zvládá. Víte ale, co je pro ni poslední kapkou? Zjistí, že má zelené oči. To víte, mě by to taky dostalo, nedokážu si představit, co bych dělala, kdybych se probudila s jinou barvou očí. Vskutku šokující.

Řekněte mi, co je logického na tom, že zmagořené holce v depresi šílený doktor změnil barvu očí? Proč. To. Kurva. Udělal? Má kink na zelenooký teenagerky? Našel nějaké random oči, jak se válí na podlaze a řekl si, že by mohla být prdel je někomu zarazit do hlavy?

(Teď se nedokážu zbavit představy toho, že jí dal jednu z těhle želatinových bulviček, kurva drát)

Výsledek obrázku pro trolli eyes

Natalii zřejmě nová barva očí nejde k vlasům a to ji dost nasere, takže se jen mile usměje a prohodí její hodně drsnou hlášku „Doktore, váš čas vypršel.“

A od tohohle okamžiku jsem měla celou dobu ksicht zkrabatělý takovým tím „eh“ výrazem. Tohle byl pure cringe, jedno klišé za druhým, úplně mě bolelo u srdce, když jsem se musela přes tuhle část prokousávat.

Psaní krví po stěnách, hlášky jako „Jdeme si hrát“ a podobné mrdky jsou tak děsně CRINGE, že to fakt nejde, musela jsem pak dát Minecraft kompilaci z roku 2013, abych si spravila chuť.

Ani nechápu, proč byla tak angry. Jako jo, doktor jí nějak změnil barvu očí and shit, ale řekněme si to na rovinu, byla to ona, kdo si rozpíchal držku.

To, jak to pokračuje, si už dokáže snad odvodit každý. Natalie se nějak zázračně teleportuje ze sanatoria domů a začne vyvražďovat svoji rodinu, mamču, tátu i bráchu, klasika.

Fan Clockwork by Ashiva-K-I
Fanart od Ashiva-K-I

A pak přijde ta část, kdy si vrazí hodinky do oka.

ʷʰʸ      ʷʰʸ             ʷʰʸ

       ʷʰʸ            ʷʰʸ       ʷʰʸ      ʷʰʸ

   ʷʰʸ         WHY   ʷʰʸ

         ʷʰʸ            ʷʰʸ

Ne ale vážně, chápu, že to autor udělal kvůli tomu, aby měla Natalie, která se při téhle scéně přejmenuje na Clockwork, zajímavý design, ale teď se bavíme v rámci logiky příběhu.

Je to asi cool, ale mám pár připomínek:

 1. Jakmile ztratíte jedno oko, bude se vám hůř orientovat, proč by si naše milovaná vražedkyně takhle ztěžovala svůj koníček?
 2. Stejně jako u Jeffa – doprdele to tihle kidi, co si dělají sexy jizvy a modifikace těla, nikdy nepomyslí na to, že by se jim tam zanesla infekce? 
 3. Mít v pokoji hodiny, které neustále tikají, je jedna věc. Asi si na to po nějaké době zvyknete, ale furt to budete vnímat, i když jsou někde na stěně nad vaší postelí. Druhá věc je ale mít hodiny prakticky uvnitř vaší hlavy, Clockwork z toho dříve či později hrábne ještě víc.

Na závěr příběhu bych jen chtěla zmínit, že by si nikdo neměl brát příklad z tohoto typu psaní. Takováhle creepypasta, pokud se to tak dá vůbec nazývat, nemá vůbec žádné strašidelné prvky, jen používá věci jako znásilnění nebo šikanu k tomu, aby nám to navodilo šok.

Bohužel to tak nefunguje, protože autor neví, jak s něčím takovým zacházet a z něčeho, co se nedá pokládat za horor, by se při trochu prostudování daných pojmů dal vytvořit možná i emotivní příběh. Nemám problém s užíváním seriózních témat, pokud jsou napsaná dobře a uvěřitelně, tady jsou vidět jen okoukané scény, které byly zřejmě vytaženy ze žumpy laciných telenovel.

Nefunguje to v emocionální, hororové ani psychologické rovině. 

Prostě ne.

The clockwork. Your time is up! by Yaaan
Fanart od Yaan

 

6 komentářů: „Kritika Creepypast: Clockwork

 1. OOOH FUCK YES! Zaprvé, jsem moc a moc rád za to, že tahle série vznikla a fakt mě to baví. (želatinový bulvy x’D dopíči x’D) Je to skvěle napsaný a především, nepřerejpaný na píčovinách, jako to obecně dělají v jakékoli verzi sérií s podtituly „everything wrong with…“ a ačkoli clockwork miluju, tohle mi ukázalo jak je to hrozný 😀
  Zadruhé, je to fakt poutavý a objektivní. Myslím si, že by mělo smysl pokračovat a to třeba klidně něčím jako je tvůj miláček po kterém máš jméno 😀 tam jsem na to oooopravdu zvědav ^^
  p.s. Je mi jedno jak cringe to je, jestli se někdy absolutní nešťastnou náhodou stane to, že bych byl zase single, budu si léčit zlomené srdíčko uvnitř buchty s cosplayem na Clockwork 😀 (tohle jsem nikdy neřekl btw…)

  To se mi líbí

 2. Tak tenhle článek jsem si opravdu vychutnala, vyhlížela jsem ho tu celý den a stálo to za to.
  Sama nemohu uvěřit, že Clockwork byla kdysi mou oblíbenou CP, protože, panebože, je to tak strašně simple a absolutně nesmyslná CP, že i moje slohová práce z druhé třídy je propracovanější.
  Každopádně, musím nechat to, že autor vypadá strašně sympaticky, má krásné výtvory a nádherný DevianArt.
  Jestli bych mohla předložit další návrh na CP, mohla by to být „Judge Angels”? Nečetla jsem jí od roku ’15, ale co vím, samotná kresba se mi strašně líbila.

  To se mi líbí

 3. Sakra, toto je presne to, čo som po deviatich hodinách robenia projektu potrebovala 😀 Tie želatinové buľvy ma budú strašiť v snoch tvl XD s týmto článkom total súhlasím, táto „“creepypasta““ nemá absolútne žiadnu logiku 😀 Rovnako ako moja hlava teraz XD Btw. Keď si to teraz prehrávam v hlave, tak tá týpka vypadá trochu ako ja… Shit.

  To se mi líbí

 4. Well, popravdě nemám moc rád tyhle gore pasty, protože to pro mě není moc strašidelný, ale spíš nechutný… Ano tahle pasta je shit, nelíbila se mi už ani když jsem ji četl u tebe poprvé na starém blogu, a je vidět, že autor, v té době kdy psal tuhle CP nevěděl jak spousta věcí funguje, zvláště mentalita, psychika…A pak tu jsou klišé no…jak já nesnáším klišé obecně grrrrr
  Nemůžu nic než souhlasit Jackie a jsem rád, že si autor uvědomil svoji chybu a smazal tuhle pastu od sebe

  To se mi líbí

 5. Mě prostě clockwork po maratonu dobrých creepypasta všeho druhu připadala jako trapný pokus o indukci do creepypasta killer teamu. Dobře, možná bych to bral jako fanfikci (i když špatnou) ale to, že se clockwork dokáže podle všeho vyhnout kulce, každou minutu čtení se musí zmínit že se pousmála(přestala vůbec někdy? Přišlo mi to jako strašná snaha dát nějaký klíčový zapamtovatelný atribut této generic postavě) a že má to samé “něco“ co jí vede k vraždě jako všichni ostatní instantní Jeff the killer klonové. jenom že zatím co se třeba ten Jeff the killer (který mi i tak příjde overrated) stal tím známým vrahem kvůli jeho šikanujícími do bodu propuknutí toho „něčeho“ Clockwork mi příjde jako wannabe outcast co dělá věci jen proto, aby byla zajímavá jako postava. Třeba jako vyměnění oka za hodinky. Je to další pokus o přidání zapamatovatelného atributu. Další pokus bylo třeba sešití koutků úst. Už vidím toho viníka za tuto hroznou creepypasta jak říká: „ale ona není Jeffův klon! Však se podívejte! Je to přeci holka! A…a má hodinky místo oka a taky…. Taky… Jo má nenávratný úsměv! Ne, nevyřezala si ho jako Jeff. Ona.. Ona… Si ho sešila! Když jsem četl právě část se sešívámím úst tak jsem se kroutil v posteli kvůli tomu, jak generic dokáže ta postava být. Moje bolesti se ještě zhoršily po tom, co se clockwork v jednom kuse „pousmívala“…… Jak? Se sešitým obličejem do úsměvu se asi už víc pousmívat nejde…

  Abych to všechno zhrnul, clockwork je zbytečná generic postava s až bolestivě velkou snahou se odlišit, ale moc malou originalitou autora na to aby se to povedlo. Je plná nesmyslností, její gore co jí víc ubírá než přidává. Nikdy víc.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s