Kryptidi mezi námi (2)

Budu k vám upřímná moji milovaní hošani, právě sedím na posteli pokryté poznámkami z účetnictví, hodiny mi ukazují 22:53, vedle na stole mám nejhnusnější energeťák na světě a hned vedle toho pastilky proti kašli.

Jestli tenhle článek bude stát za prd, může za to pravděpodobně moje nevyspalost a zoufalá touha po tom něco vydat, protože vás nechci zklamat. Neberte mě zle, kryptidy miluju a tuhle sérii moc ráda píšu, ale právě teď bych prodala svoji duši Satanovi za to, aby byl den alespoň o 5 hodin delší a já stihla udělat všechno, co se na mě navalilo.

Užijte si moje úžasné Semtexem, nevyspání a nasraností poháněné pochybné psaní ♥


Kelpie

Související obrázek

Yeah, budu to říkat snad u každého kryptida, ale Kelpie je lit 🔥🔥

Už nějakou dobu dozadu jsem o ní psala takovej dost shitty příběh na námět komixu, který jsem našla na Deviantartu a který byl fakt moc hezky propracovaný. Opravdu mě tahle mytologická bytost zaujala, už jen proto, že není tak moc známá a že nebyla zkažená rádoby kryptozoology jako třeba chudinka Nessie.

Kelpie je podobně jako její ségra z jezera Loch Ness také ze Skotska, ale více než jezerní ještěrce se podobá našemu českému Vodníkovi/Hastrmanovi, díkybohu ale jen v základu. Myslím si, že tyhle dvě bytosti stojí na dost jiných stranách spektra.

Kopie návrhu Kopie návrhu Kopie návrhu Kopie návrhu Návrh bez názvu (1)

Bestie, která vzešla z keltských pověstí, se váže k vodnímu prostředí, hlavně k rozlehlým jezerům, u kterých postává. Kelpies jsou jak už jste si všimli, bytosti převážně vykreslované jako koně, ale mohou se zjevovat i v jiných podobách, klidně i lidských, záleží jen na tom, jakou oběť si vyhlídly.

Pokud jde o lovení, jsou Kelpies v podobě překrásného bílého koně, často také už vybaveného uzdičkou nebo sedlem, což jen láká kolemjdoucí si na nádhernou klisnu vyskočit a projet se. Jakmile tomu tak ale učiní, mají na sto procent jisto, že se na souš nevrátí. Alespoň ne živí.

Související obrázek

Pokud chcete Kelpies poznat před tím, než si naposledy procvičíte kraula, měli byste si hlavně povšimnout jejich hřívy, která je stále vlhká a často v ní můžete vidět i vpletené chaluhy.

Samozřejmě jsou zde krásné, uhlazené bílé verze jako u obrázku nahoře, ale jsou tady i takové, z kterých vám vstanou hrůzou chlupy i na zadku. A k vykreslení toho, jak by ty hrůzostrašné typy měly vypadat, jsem použila tenhle koncept art od Guanga Yanga:

Tyto verze jsou známé protáhlou tlamou a kůží, která se podobá spíše tuleňovi než huňatému poníkovi. Nevyzařuje z nich žádné teplo a pokud jim přejedete rukou po těle, končetina se vám k nim „přilne“ a už se od tohohle milého koníka už neodlepíte. Klasicky s vámi zajede do jezera, sežere vás a ostatky vyvrhne na souš jako odstrašující příklad.

Yeah, je to docela masakr.

Ale Kelpies mají i světlou stránku. Když budete extra sneaky a nahodíte jim uzdičku, která má na sobě vyznačený kříž, můžete si je ochočit a využívat jejich nadlidskou/nadkoňskou sílu. Good stuff.


Jackalope

Kopie návrhu Kopie návrhu Kopie návrhu Kopie návrhu Návrh bez názvu

Pár lidí mi říkalo, že je divný, jak píšu v češtině a pak najednou postnu nějaký článek, který je nadepsaný anglicky. My dudes, smiřte se s ním, český jazyk je odporný a kostrbatý, proto odmítám chudáka Jackalopa pasovat na Zajdalena. Prostě ne, kryptidi mají taky práva.

Tahle potvůrka patří do třídy už více známých kryptidů, kteří to dotáhli docela daleko, ať už jde o hru Red Dead Redemption, nebo o amerického prezidenta Ronalda Reagana.

Ovšem Jackalope není ojedinělý kryptid svého druhu. Jeho název pochází z Ameriky, ze složeniny Jackrabbit (zajíc) a Antelope (antilopa), čímž se referuje na zajíčkovo krásné paroží, v Německu bychom ale našli zase Wolpertingera, který má k paroží ještě křídla. A pak je tu samozřejmě ještě Švédská obdoba nazvaná Skvader, což je zajíc pouze s křídly.

Pokud jste zmateni, podívejte se na tuhle krásnou ilustraci.

Výsledek obrázku pro cryptid jackalope wolpertinger skvader

Nejdál to ovšem dotáhl už zmíněný Jackalope, který podobně jako jeho zaječí bratři vzešel ze špatné taxidermie. Nebo spíše z naprosto dokonalé, když tomu tolik lidí uvěřilo. Ovšem lidé uvěřili i existenci mořských panen jen z toho, když někdo přišil mrtvé opici rybí ocas. Takže zase takovou velkou zásluhu bychom autorovi připisovat neměli.

Taxidermie je pro ty z vás, co neví, o co jde, v laickém popisu preparace živočichů, mrtvá zvířata stáhnutá z kůže a znova sestavena tak, aby v podstatě vypadala jako živá. Ať už to zní jakkoliv nechutně, je to svým způsobem obdivuhodná práce.

Výsledek obrázku pro taxidermy

Preparací mrtvých živočichů a „znovusestavením“ se mohou další generace učit o tom, jak mohla zvířátka vypadat (pokud už vymřela, nebo prostě není možné je vidět naživo). A rozhodně to není jednoduchá práce, člověk musí vědět přesné rozměry a anatomii zvířat, vědět jak je sestavit, aby nevypadala jako špatné voskové figuríny. Protože jde opravdu poznat, když je to špatně provedená taxidermie.

Související obrázek

Už se pravděpodobně nedozvíme, jak vypadal úplně první „vyrobený“ Jackalope, ale je jisté, že svět jeho nově vytvoření bratříčci doslova zavalili. Někteří vypadali hůř, někteří přesvědčivě, z mého pohledu ale jsou všichni extrémně roztomilí.

 

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Spekuluje se také, že podobně jako u minulého článku (konkrétně u Squonka) stojí za legendou o Jackalopovi nemoc. Jedná se Shopeho virus papilomatózy králíků a není to nic hezkého. Králíčkům to způsobuje ošklivé výrůstky, často buď u pohlavních orgánů nebo právě na hlavě. A v době, kdy tato nemoc nebyla objevena, se mohli lidé mylně domnívat, že právě nebohému zvířátku rostou na hlavě parohy.

Související obrázek

Z Jackalopa se stala celebrita. Lovci na něj pořádali hony, ale jelikož se jim nepodařilo žádného chytit, začali říkat, že byl králík schopen napodobovat různé zvuky, které okolo sebe slyšet. Třeba právě lidské hlasy, kterým pak sváděl lovce z cesty, aby mohl utéct.

Je to plaché zvíře, ale jeho absolutní slabostí je údajně whiskey. Podle povídaček máte na kraj lesa dát otevřenou lahev tohoto alkoholu a ráno místo zkontrolovat. Měli byste vedle prázdné lahve najít přiopilého Jackalopa. A pokud budete mít štěstí a bude to samička, podojte ji a její mléko můžete využít na nejrůznější lékařské účely.

(A prej Jackalopovo maso chutná jako humr, takže jestli chcete udělat dojem na tchyni, vemte Jack Danielse a zajděte si do lesa)


Baba Yaga

Výsledek obrázku pro baba yaga ant man

Snad každý z nás už slyšel o Ježibabě. Z Perníkové chaloupky, Mrazíka, nebo jsme měli jednu i doma v podobě babičky. Pravděpodobně je to úplně první postava, která se vám vybaví, když přijde řeč na pohádky, ale co o ní opravdu víme?

Ježibaby jsou převážně evropskou specialitou a přestože se jejich názvy mění se zemí původu, zachovávají si skoro všechny rysy, vzhledové i ty „vnitřní“. Ale tou pravou OG Ježibabou je přece jenom všemi známá ruská Baba Yaga.

Na rozdíl od roztomilých českých/slovenských pohádek (i když nevím, jak moc SFW mohou být, když se tu objevují pokusy o kanibalismus) podle mě ruské povídky vykreslují Ježibaby jako něco více než hnusnou babku s lehkými psychopatickými sklony. Jako něco, co je jen karikatura člověka.

Podle pověstí jsou Ježibaby spíše něco jako vlastní druh „živočicha“, než jednotlivé legendy. Tradičně mají vzhled ošklivé staré ženy se šedivými vlasy, buď masité nebo naopak vychrtlé na kost a žilnaté, často s ostrými železnými zuby.

Při lovu svých obětí, nebo při pouhé přepravě, nevyužívá moc často chůzi, ale létá v obrovském kovovém hmoždíři, a pokud chce mít supersonic speed, přehazuje svoje povislé kozy přes ramena, aby byla více aerodynamická. Big mood my dear, big mood.

Také si vyhrazuje svoje okolí jen na ženy a nikdy nemívá manžela, přestože se objevují zmínky o tom, že měla děcka. Dcery se dokáží proměnit na krásné klisny, ale pokud jde o syny, jsou z nich „prašiví hřebečci“, kteří jsou ale fast af. Mám takový pocit, že je Baba Yaga nová lesbická ikona, ale shhh.

BabaYaga

Pokud pomineme tuto krásnou část jejího lifestylu, dozvíme se také, že dělá všechno pro to, aby byla edgy a odradila lidi od toho, aby jí lezli do chalupy, a proto si okolo svého obydlí staví kůly z lidských kostí a na ně si vystavuje lebky svých obětí. Často si také nechává jeden volný, aby si když tak nezvaný návštěvník mohl domyslet, že by se zde mohl octnout také.

Co se týče osobnosti Baby Jagy, tak je dosti.. rozporuplná.

Jsou to většinou magické verze vašich rasistických a homofobních babiček, které neustále lamentují nad tím, že kdysi dávno káva stála jen 5 korun a že za komunistů se žilo lépe.

Jsou slavné tím, že jsou většinou celkem vychcané a pokud ji potkáte v lese, když jste zabloudili, s velkou pravděpodobností vás navede na špatnou cestu a nechá vás chcípnout někde v roklině, zatímco se vám bude smát přes svoje vykotlané zuby.

Samozřejmě se ale tahle osobnost nepřiřazuje všem ježibabám, některé se vyznačují tím, že jsou velice moudré a neváhají se o své znalosti podělit. Některé zase mohou doopravdy vyprovázet lidi ztracené v lese, nebo jim pomoct, když mají nějaký důležitý úkol a neví si s ním rady. V jedné pověsti dokonce baba Yaga dokázala nešťastnému týpkovi sehnat si přítelkyni, takže ne vždy to jsou jen zákeřné mrchy.


Hoop snakes

Oh bože, ANO.

Než vám o téhle legendě povím těch pár faktů, které jsem dokázala z internetu a ostatních zdrojů vyždímat, chci se zeptat..

Nebyla jsem jediná, kdo měl v dětství v oblibě tuhle knihu, že ne?

Související obrázek

Už nevím, kolik mi bylo, asi 8 nebo 9. V té době jsem si z knihovny kousek od mého domova půjčovala tenhle klenot, je to celkem thick kniha a má na obalu draka s rudým kamínkem místo oka, což mi připadalo sick af.

Půjčovala jsem si to tak často, že jsem ji znala nazpaměť a dělala si i své vlastní druhy draků, nejhorší na tom ovšem bylo to, že jsem byla naivní malé děcko, které věřilo tomu, že je to všechno pravda a nějakým způsobem se dá pořídit reálný drak až budu dospělá, za což může způsob, jakým byla kniha napsaná. Všechno bylo popsáno jako když dostanete příručku k chovu koček, prostě too real.

A dodneška si pamatuji nějaké střípky z psaní Johna Topsella, nějaké ilustrace a fakty, a mezi nimi takového „praotce“ všech dračích pověstí, o kterém jste určitě také slyšeli. Ouroboros.

Výsledek obrázku pro ouroboros

Tenhle bad boy je tu už od dob starých Egypťanů, přivlastňovala si ho různá náboženství a sekty, ale nejčastěji je vyzobrazován jako symbol nekonečna, dokonalosti a znovuzrození. Jako něco posvátného, co nám ukazuje, že všechno se znova opakuje, had požírající sám sebe a z toho znovu narůstajíc.

Je to jeden z těch symbolů, co jsou fakt takové, jak bych to popsala.. opravdu posvátné a mají svoji důstojnost. Přece jenom se přímo neváže na žádné náboženství a říká nám všem bez ohledu na rasu, orientaci nebo pohlaví, že stejně jsme všichni prach a v prach se obrátíme.

A z téhle vznešené bytosti si američané udělali pověst o hadech, co se koušou do ocasu a valí se z kopců dolů na své oběti jako obruče na hula hoop.

ihpj7rg

Yeah, thats it. Nic víc, nic míň, jenom hadi, co cosplayujou tenkou pneumatiku.

Údajně se tihle hustí týpci prostě jen zakousnou do ocasu a kutálí se z kopce dolů tak, aby trnem, co mají na konci těla, zasáhli svoji oběť a tak ji usmrtili. Na to jim patřičně stačí málo, protože když údajně jed vpustí do stromu, ten zčerná a shnije.

A proč se neplazí jako normální hadi? Proč se kutálí? Na to vám řeknu asi něco podobného jako u Baby Yagy a jejího hození kozy přes rameno – chtějí být speedy. Až 60 kiláků za hodinu.

Tato „legenda“ má z nějakého důvodu kořeny v Americe, pravděpodobně kvůli tomu, že Ourobora měli mezi bohy i dávní Aztékové. Jinak nemám ani tušení o tom, jak mohlo něco takového vzniknout, přece jenom had zakouslý do svého ocasu a s jedovým trnem na konci je mnohem konkrétnější popis než vysoký humanoid podobný opici, jako třeba u Yettiho, možná proto je zaznamenováno tolik „pravých výpovědí svědků“. 

Proto opět vyvstávají otázky typu „Jsou Hoop snakes praví? Jsou jen kecy malých dětí a blbých horníků? Jak moc vážný je v Americe problém s alkoholem?“

Ale abych neházela špínu jen na amíky, tak bych mohla zmínit i slavného japonského kryptida jménem Tsuchinoko, což je extra thicc ™ had, který válí sudy z kopce. Celkem podobnost ne?

Výsledek obrázku pro Tsuchinoko

Tenhle boi může dorůst až 80 centimetrů a vypadá tak trochu prostě jako obézní had, ale ani jeho pivní pupek mu nezabrání v tom, aby mohl při kutálení z kopce vymrštit svoje tělíčko až 1 metr vysoko a pravděpodobně… omráčit svým tukem svou oběť? To nic víc nedělá..?

Bože, asi se taky stanu kryptidem.

 

22 komentářů: „Kryptidi mezi námi (2)

 1. 😀 😀 Tak Hoop Snakes som naozaj , ale naozaj nečakal 😀 Kelpia je skvelá mytologická bytosť, toľko potenciálu na skvelé desivé príbehy, úprimne sa divím že ešte nebol natočený nejaký film, alebo bol a len ja o tom neviem 😀 Každopádne, aj napriek tomu že si sa ládovala Semtexom (fuj, 😀 ) tak je článok skvelý a Baba Jaga ako lesbická ikona ma dostala 😀 Neviem či sa dajú ešte zohnať niekde pôvodné rozprávky Pavla Dobšinského no tie by sa ti páčili, veľmi, veľmi NSFW z dnešného pohľadu 😀 Ja ich mám, ale doma, no minimálne rozprávka o Vlkodlakovi by ťa myslím že zaujala 😀
  Mimochodom ak by si niekedy spravila Kryptidy 3. tak Austrália má skvelú príšeru zvanú Dropbear, možno to aj poznáš 😉
  Dúfam že sa ti podarilo si dať aspoň pár hodín kľudného spánku 🙂

  To se mi líbí

  1. Kelpie by rozhodně měla dostat alespoň epizodu v Akta X nebo Black Mirror, my girl deserves it 😀
   (Semtex je hnus, ale bylo to jediné, co je dostatečně hnusné na to, aby mě to udrželo vzhůru)
   Ohhh, tu o Vlkodlakovi pošli ! 😀
   Dropbear, okay okay, zapíšu si to 😀
   Yeah, o víkendu se to snažím dohnat 😀

   To se mi líbí

   1. Noo, Akty X epizóda by nebol zlý nápad 😉 Black Mirror má trochu odlišný štýl na to. A jasné Vlkolaka rád pošlem, no asi tú rozprávku budem musieť aj vysvetliť nakoľko je písaná dosť archaickou slovenčinou a naozaj neviem či by si jej rozumela, no skúsim ti vypísať niekoľko tých rozprávok a poslať buď na FB alebo na e-mail 😉

    To se mi líbí

 2. Milujem to, ako článok popisuješ vlastnými slovami a dávaš do toho tvoj humor (ktorý ma vždy pobaví :D) a zároveň je to také vážne… Ťažko uveriť, že si toto písala omámená vyčerpanosťou. Klobúk dolu!
  Ale… Ako vznikla tá ikona Baby Yagi? XD

  To se mi líbí

 3. Omg…. tvoje kofeinem nacpané nevyspané já mě zabilo smíchy. Had cosplyuje tenkou pneumatiku XDDDDDDD.
  Jako říkam si proč já nejsem já tak užasně tvořívá když jak totální potrat sedím v jednu ráno nad kompem a snažím se vypotit prakticky cokoliv do školy.
  tleskám mistře 😀

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s